Jizvy po nástřihu hráze a bolesti zad
Další ne vždy zmiňovanou problematikou, která může ve fyzioterapii hrát velkou roli při bolestech zad může být nedořešená jizva po nástřihu hráze (epiziotomii). Obrázek (1):
K nástřihu hráze lékaři přistupují preventivně, protože při běžném porodu hrozí samovolné natržení svalů pánevního dna, viz obrázek (2):
Je otázkou, zda je lepší nechat věcem volný průběh a spolehnout se na přírodu anebo preventivně nastřihnout a nenechat tak maminku natrhnout se při porodu úplně vzhledem k jejím anatomickým poměrům ku očekávané velikosti dítěte. Ale tohle není moje práce ani kompetence, takže respektuji, že to si musí rozhodnout jiní a jinde.
Jizva po nástřihu se zhojí, jako cokoliv jiného, tzn. že z pohledu lékaře je situace v pořádku. Bohužel mohou později nastat funkční potíže pánevního dna – bolesti zad, bolesti při pohlavním styku, bolestivější menstruace s křečemi, náběh na inkontinenci. Ženy si třeba najdou brožurkové cviky na pánevní dno, tzv. Kegelovy, cvičí, cvičí, ale je to stejné, nebo ještě horší. Jak je to možné? Z mého pohledu jsou tyto cviky již zastaralé. Věnují se hlavně svalům svěračů. ALE pánevní dno je celá soustava svalů, já tomu říkám 4 trychtýře, které celý den nesou/podpírají cisternu s močí, a ne že jen stojí u brány a škrtí vchod. Obrázek (3+4):
To je jedna věc, druhá věc je, že ve svalech p.dna se mohou vytvořit spoušťové body bolesti (triggerpoints=TrPs) (obr.5+6). Jsou to takové „mikrozkřečovatělé“ kousky svalů a samy se neumí vypnout. Drží jako zakousnutý pes. A současně svalová vlákna, která s nimi sousedí, jsou reflexně vypojená z funkce také. Pokud budeme sval s TrPs posilovat Kegelovými cviky, bude křeč ještě silnější a slabá sousední místa časem ještě slabší, třebaže svěrač bude posílen. Je to jako kdybyste zasukované tkaničky chtěli rozsukovat tím, že za ně budete silou tahat. Obr. (5+6):
Co s tím? Na prvním místě je zjistit, zda tam trigry máte nebo ne. Tlakové samovyšetření p.dna svede každá žena, která si někdy zaváděla poševní tampon. Obrázek (7):
Vyšetření = ošetření, tedy když zjistím, že mě některá místa tamtéž bolí, tlakem tam zůstanu déle a počkám, až křeč zmizí. Pocitově se rozplyne do ztracena, může se objevit pocit závanu tepla, jak se obnovilo prokrvení. Nebo mohu sval p.dna nabrat palcem a ukazovákem proti sobě – TrP lze hmatem vnímat jako strukturu o velikosti zrnka hrášku - zmáčknu prsty proti sobě. Opatrně-pokud to trefíte přesně, intenzita bolesti bude na vteřinu neskutečná, že vám až hrknou slzy do očí.
A teprve poté, co máte p.dno bez těchto „pidikřečí“ (trigrů) tak lze začít s aktivací svalů cviky, které situaci zharmonizují. Tzn.to, co bylo přetížené křečí, nechám volně být, a to, co bylo oslabené, začnu lehce aktivizovat. Já k tomu používám práci s dechem, při čemž začínáme aktivovat i nejhlubší součást „hlubokého stabilizačního systému páteře“ (HSSP) od něhož se odvíjí držení celého těla. P.dno je taková trampolína a na kvalitě jejího napnutí závisí postavení páteře i to, jak moc je toto postavení stabilní.
Na druhou stranu věřím v samoúzdravné mechanismy našeho těla. Čímž myslím to, že samoošetření bolestivých trigrů zvládne každá žena. A pokud tam ty bolavé „knedlíky“ nebudou, je zde velká šance, že se celek „chytne“ do funkce sám, bez cizí pomoci. A pokud ne, tak můžete přijít za mnou. Ráda vás to naučím během 2-3 lekcí. A máte pokoj a nemusíte kupovat žádné inkontinenční pomůcky teď ani v budoucnu.
Pokud jste rodily císařským řezem, článek na toto téma chystám zanedlouho.
A poznámka závěrem-na funkčnosti či oslabení p.dna se podílí také skryté záněty močových cest a močového měchýře, i to bude zpracováno v nějaké z dalších kazuistik.
Datum: 09.01. 2023
INFORMACE
Nejsem smluvním partnerem žádné ze zdravotních pojišťoven. Úhrada terapie probíhá v hotovosti nebo na účet 1847132003/0800.
Vážení klienti, k 1.3.2024 došlo ke změnám výše úhrad za fyzioterapii. Aktuální ceník naleznete zde
Jsem sice fyzioterapeut, ale miluju vermikompostování, tak se o ně zde s vámi chci podělit.
Prezentace ke stažení zde vermikompostovani [PPTX, 4.33 MB]
SPOLUPRÁCE
Copyright © 2024 KK-rehab.cz - Mgr. Kamila Karásková
Všechna práva vyhrazena Mapa webu Tvorba webu Youtube KK-rehab