Kašel a celostní přístup + homeopatika

kasel-1733910154.jpg

Poslední dobou se mi množí pacienti, jimž po prodělání ať už podzimní verze covidu(vir) nebo stále častěji mykoplazmatickém zánětu plic zůstal urputný kašel. Mycoplazmata(bakterie) jsou ty nejjednodušší mikroorganismy. Člověk je ten nejsložitější. Jsou přirozeně odolné vůči antibiotikům. Šla bych tedy logicky nejjednodušší cestou.

Pojďme se na věc podívat celostně. Plíce mají rády vlhko. Postarejme se o ně. Zavlhčujme je pravidelně. A nedovolme tlustému střevu zanášet se nepořádkem. (Tyto dva orgány tvoří v čín. med. dvojici a patří k elementu KOV. Listopad je nejslabší měsíc pro plíce a prosinec pro tlusté střevo. Z tohoto hlediska jsou Vánoce se vším tím (mnohdy téměř měsíc trvajícím) obžerstvím, cukrovím z bílé mouky a cukru, slaveny v tom nejhorším období roku. Ale těžko je přesuneme na červen????)

Strava dle TČM

1) výborně působí dlouho tažený kuřecí či lépe slepičí vývar. Popíjet pravidelně. Husté zahřívací polévky v nichž „stojí lžíce“ – ideálně k snídani. Přidávat do jídla zahřívací koření – zázvor, kurkuma a tzv. „koření do svařáku“ tedy skořice, hřebíček, badyán. Samosebou, že do sekané nenacpu skořici, ale hledat, kam by to šlo????

2) Ubrat mléčné výrobky, mají zahleňující působení. A v hlenu se všichni mikrobi tak rádi a vesele množí. Obecně: s čím si tělo neví rady, zabalí do hlenu a přilepí na stěny „potrubí“ v těle – tedy do plic a do střeva. Pokud budete vědomě „páchat dietní chyby“, tak alespoň přidejte vlákninu. Kdo zvládá sníst denně půl kila zeleniny, tak skvěle, ale pro ty z nás, kdo ne, je prima např. psyllium v kapslích.

Zelenina by měla být tepelně upravená a sezonní, tedy kořenová a dělaná třeba na páře. Pečení je fajn, ale má vysušující charakter. A my potřebujeme dodat vlhkost do těla, do plic. (Pokud už si „musíte“ dát v zimě zmrzlinu nebo nápoje s ledem, tak lze v čase 11.-15. hodina, kdy je metabolismus roztopený. Příměr k roztopeným kamnům, kam když hodím hrst vlhkého listí, tak dobře rozjetý oheň to spálí. Slabý ohýnek tím uhasím, bude doutnat.)

3) Můžeme zařadit čaje na plíce z těchto bylin: plicník, podběl, bezový květ, sléz, jitrocel, divizna, lipový květ, mateřídouška, tymián.

A protože plíce jdou orgánově do dvojice s tlustým střevem, pak též byliny podporující trávení: máta, fenykl, anýz, heřmánek, dobromysl/oregano, třezalka.

4) Kromě rostlin nám příroda nadělila i houby, které (dle nových výzkumů západní medicíny a starých zkušeností východní medicíny) mají vazbu k orgánům. Pokud chci posílit plíce, pak skvělý je Agaricus čili žampion (v kapslích/či v tinktuře; už jej dělá více výrobců). Střevo skvěle posílí Čaga. Povšechně jako megazabiják působí Coriolus. Líbí se mi teorie, že houby přežily ve svém podhoubí pod zemí všechny trable na zeměkouli, které například zabily dinosaury, tedy mají skvěle trénovanou vlastní imunitu = OBRANYSCHOPNOST. A my, když je pozřeme, si tu jejich imunitní sílu můžeme vsadit do sebe. Jako „Ctrl C-Ctrl V“.

Aromalampičky s olejem z: borovice, jedle, smrk, dobromysl, tymián, rozmarýna, eukalyptus nebo levandule. Všechny působí desinfekčně až na ty nejhlubší části plicních sklípků. A ještě lepší pro plíce je v tomto směru aromadifuzér, kdy se z přístroje vypařuje voda, která zvlhčuje vzduch, a na kapénkách páry je nabalena esence z aromaoleje.

Aroma difuzér

Zdroj obrázku: https://www.nanolab.cz/rady-a-tipy/--10-otazek-co-vas-zajima-ohledne-aroma-difuzeru/

 

Akupunkturní dráha plic končí u vnitřního okraje nehtu palce na ruce. Obrázek hledejte pod označením „bod Lu-11“. Můžete zkusit „žmoulat“ si palec v dlani třeba při čekání na MHD nebo než se vám v konvici uvaří voda na čaj.

Z hlediska psychosomatiky souvisí plíce s pocitem svobody, rozletu, a naopak jsou zatěžovány smutkem a chmurami, Cimrman by řekl trudnomyslností. S listopadem na nás často „leze“ dušičková nálada, přemítáme o těch, kdo již z tohoto světa odešli, světla ve dne chybí a nám mozek zastiňuje černý mrak či opona. Rozsviťme si svíčku či lampičku, i vlnová délka pozorovaného plamínku svíčky má pro náš mozek hojivý účinek. Vzpomeňme na to hezké, co jsme s blízkými prožili, ale uvědomme si, že my jsme tady a oni jsou tam. A tak to prostě je. A čas, kdy každý z nás jednou položí Cháronovi na dlaň minci, aby jej převezl přes řeku času tam na druhou stranu, ten nadejde bez našeho úsilí či snahy, tak se tím nemusíme trápit. A jde o to, využít plně a plodně čas, který máme tady a teď. Zkusme se věnovat všemu, co si každý sám představujeme pod pojmy Lehkost a Radost. Let ptáka, chmýří pampelišky, stoupání horkovzdušného balonu, cokoli, u čeho ucítíte, že je vaše životní břemeno o něco lehčí. A také zkusme si denně najít něco, u čeho si jednak zapomeneme kontrolovat telefon a co naše srdce rozezpívá radostí. („Míč proti trudnomyslnosti“ by se taky mohl hodit.)

Máme-li chuť se na něco letos už vykašlat, ať je to pečení cukroví, nesmyslné závazky v práci či nefunkční vztah, pak je to také téma vnitřní svobody či osvobození se.

Psychosomatika tlustého střeva je tématem přijetí svých vlastních stínů (stinných stránek osobnosti) a odvaha jít s kůží na trh-ukázat sebe sama se vším, co ke mně patří. Riskovat odmítnutí. Obava z toho, zda budeme okolím přijati jako ti nedokonalí. Bylo by fajn si říct, že: Jsme dokonalí ve svých nedokonalostech. Třeba by nám to odlehčilo od snahy o „dokonalé“ Vánoce. Od pocitu, že „se snad z toho všeho letos už fakt pose.. .“

A nám by se zase o něco lépe dýchalo bez tohoto balvanu na hrudi.

 

SEKCE PRO JIŽ NEMOCNÉ

K čemukoliv, co užíváte od lékaře, bych v klidu přidala kapky z Lichořeřišnice. Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum proti 46 kmenům bakterií a má vazbu k močovému systému a k PLICÍM. Např. Allnatura je vyrábí v glycerolu, tedy jako bezlihovou tinkturu (tu mohou i těhotné). 

A jako doplněk léčby či preventivně:

- sprej do nosu se slanou vodou (Vincentka či mořská voda). Sliznice, které jsou pokryty solí, jsou odolnější vůči infekcím. Mikrobi nemají rádi sůl, naopak cukříček milují, tam pak pořádají párty.

- udržujte své ruce při pobytu venku v teple (rukavice). Proč? Protože čidla z kůže rukou a čidla sliznice v nose spolu cestou vedení nervových vzruchů souvisí. Tedy pokud mám zkřehlé ruce, cévy rukou jsou smrsklé, ruce se neprokrvují, stejně tak jsou v ten moment smrsklé cévy v nosní sliznici, ta se prokrvuje méně a v ten moment je její obranný štít vůči vstupu infekce oslaben. O nohách v teple to platí úplně stejně. (Móda holých kotníků se hodí do oblastí se zimními teplotami nad 22°C.)

 

HOMEOPATIKA PŘI KAŠLI

Homeopatie léčí PODOBNÉ PODOBNÝM. Tedy v příznacích níže hledejte maximální podobnost s vaším stavem. Tučně jsou specifika daného léku. Podle vývoje onemocnění a charakteristických příznaků je vhodné kombinovat i několik homeo.příravků. (Pokud se netrefíte nestane se nic horšího, než že to nezabere, tak se toho nebojte.) Závažné stavy patří vždy do rukou lékaře!!!

(Pozn.pro začátečníky-homeopatika se cucají, nepolykají, zásadní je tedy ústní sliznice a vlastní slinné prostředí. Co je v žaludku tak důležité není.)

 
SUCHÝ KAŠEL

Dávka: 2 granule vždy se záchvatem kašle, resp.těsně po něm

Aconitum napellus 9CH

= kašel po pobytu na chladném suchém vzduchu (i nafoukání od klimatizace). Vysoká teplota s prudkým nástupem, bez pocení. Žízeň s touhou vypít velké množství studené vody. Neklid a strach při zhoršení tělesného stavu.

Belladonna 9CH

= vysoká kolísající teplota a až rudý obličej. Suché sliznice a pocení. Přecitlivělost na světlo a hluk.

Bryonia alba 9CH

= lék počátku kašle, se suchostí sliznic, intenzivní žízeň, suchý, bolestivý kašel, pac. se raději nehýbe-každý pohyb kašel zhoršuje. Přetrvávající horečka. Vhodný i při zánětu pohrudnice – pleuritidy. Zhoršení pobytem v teple.

Ferrum phosphoricum 9CH (Dávkování 2granule 2-3x denně)

= vhodný při akutním zánětu průdušnice a průdušek, kašel suchý, krátký, křečovitý, pocitem sucha a pálení v hrudníku, teplota mírná s pomalým nástupem. Někdy může pac. vykašlat hlen s krví, někdy doprovázeno krvácením z nosu.

 
CHRAPLAVÝ, ŠTĚKAVÝ KAŠEL

Hepar sulfuris calcareum 9CH (2gran. 3-6x denně)

= kašel suchý, drsný, štěkavý až chraplavý. Důsledek prudkého prochlazení. Obtížné vykašlávání hlenohnisavého (do žlutozelena) sekretu. Kašel zhoršovaný chladem a studeným průvanem. Zlepšení teplem a teplým zábalem krku.

Spongia tosta 9CH (2gran. 3-6x denně)

= kašel suchý, drsný, pískavý při postižení hrtanu. Suchost sliznic s pocitem pálení. Zlepšení teplými nápoji a podložením hlavy či zvednutím do polosedu. Zhoršení kolem půlnoci a v teplé místnosti.

 
ZÁCHVATOVITÝ KAŠEL V SALVÁCH

Drosera 9-15CH (2gran. 2-3x denně)

= krátké záchvaty suchého kašle rychle za sebou, vyčerpávající, zjm. v noci a v leže. Provokovány pocitem šimrání v hrtanu. Při záchvatech až promodrání obličeje, bolesti žeber a břiš.svalů, zlepšení stlačením hrudníku a břicha rukama.

Cuprum metallicum 9CH (2gran. v rytmu záchvatů)

= dusivý kašel s promodráním obličeje, dušnost při nádechu, lapá po vzduchu. Křeč hlasivek a stah průdušek. Křeč rukou, drží je v pěst. Krátké zlepšení douškem studené vody.

 
VLHKÝ KAŠEL

Coccus cacti 9CH (2gr. 3-6x denně, nebo od f.AKH 1 tabl.3-6x denně)

= záchvaty kašle s obtížným vykašláním táhnoucího se bílého hlenu, pocit šimrání v hrdle, i malá provokace vyvolá záchvat. (Lék usnadňuje vykašlávání.) Zlepšuje napití studené vody a čerstvý vzduch.

Ipeca (Ipecacuanha) 9CH (2gran. 4x denně)

= prudký, záchvatovitý, dávivý kašel s nevolností až zvracením. Velké množství hlenu v průduškách někdy s dušností. Hojné slinění a čistý jazyk. Někdy doprovodné krvácení z nosu. Zlepšení v klidu a teple. Zhoršení pohybem na čerstvém vzduchu.

Dulcamara 9CH (2gran. 3x denně)

= hlenovitý kašel po nachlazení ve vlhku. Ucpaný nos ve vlhkém chladu. Lék lze užívat i preventivně: 3x týdně 2gran.po celé období vlhkého chladného počasí či pobytu v něm(rybáři, myslivci, zahradníci).

Pulsatilla 9-15CH (2gran. 3x denně)

= vlhký kašel přes den, suchý v noci. V noci si při kašli sedá. Zlepšení na čerstvém vzduchu. Žlutá rýma se ztrátou chuti a čichu.

Kalium sulfuricum 9-15CH (2gran. 2-5x denně)

= zánět průdušek s vykašláváním nažloutlého sekretu. Zhoršení v teplé místnosti, zlepšení na čerstvém vzduchu. (Lék zodpovídá za přestup kyslíku do buňky.)

Natrum sulfuricum 9-15CH (2gran. 2x denně)

= vykašlávání nažloutlého či nazelenalého hlenu. Provokace či zhoršení vlhkým počasím.

Mercurius solubilis 9-15CH (2gran. 4x denně)

= hojné vykašlávání nazelenalého hlenu. Zarudlé hrdlo, hojné slinění, jazyk s nažloutlým povlakem a otisky zubů po jeho stranách, páchnoucí dech. Zhoršení v noci se zimnicí a vazkým pocením, které nepřináší úlevu.

Antimonium tartaricum 9-15CH (2gran. 2-5x denně dle stavu)

= hustý hlen, obtížné až zcela nemožné odkašlání (vykašle hrozinky hlenů) až dušnost s malátností pac. směrem ke kolapsu a respiračnímu selhání(!!) Zhoršení kašle v teple. Vhodný i při chronických onemocněných dých.cest seniorů.

Sulfur iodatum 9-15CH (2gran. 2x denně)

= podporuje ústup hustého hlenu, nejvýraznějšího po ránu. Opakované záněty průdušek, kašel zhoršený teplem a námahou. Lék vhodný k doléčení zánětu průdušek i jako prevence opakovaných infekcí horních cest dýchacích, vhodný i u zánětu pohrudnice-pleuritidy.

 

Sirupy: jsou na oba typy kašle, pokud si musím vybrat, tak:

STODAL = je jemnější, uklidňuje kašel

DROSETUX = pomáhá vykašlat chrčivé hleny, co nejdou ven, neobsahuje alkohol, lze použít i u nejmenších dětí, mohou jej i těhotné.

Pozn. Veškerá výše uvedená sdělení mají pouze informativní charakter(chcete-li) a v žádném případě nenahrazují vyšetření odborníkem ve zdravotnictví.

 

 

Použité zdroje:

Karhan, T.: Homeopatie a děti. Praha, Grada 2011.

Stumpf, W.: Homeopatie. Praha, Jan Vašut 2009.

Švaříčková, M., Holzbauer, V.: Poznáváme homeopatii. Praha, Grada 2011.

Váňová, H.: Praktická homeopatie. Boiron, únor 2010.

 

 

Datum: 11.12. 2024

INFORMACE

Nejsem smluvním partnerem žádné ze zdravotních pojišťoven. Úhrada terapie probíhá v hotovosti nebo na účet 1847132003/0800.

Změna ceníku

Vážení klienti, k 1.3.2024 došlo ke změnám výše úhrad za fyzioterapii. Aktuální ceník naleznete zde

Jak na vermikompostování

Jsem sice fyzioterapeut, ale miluju vermikompostování, tak se o ně zde s vámi chci podělit.

Prezentace ke stažení zde vermikompostovani [PPTX, 4.33 MB]

Změna ordinační doby

Změna ordinační doby:

Pondělí - Sobota dle objednání

SPOLUPRÁCE

Copyright © 2025 KK-rehab.cz - Mgr. Kamila Karásková

Všechna práva vyhrazena Mapa webu Tvorba webu Youtube KK-rehab